dnes je 28.3.2024

Input:

Paušální režim daně od roku 2021 - výhody a nevýhody

5.1.2021, Zdroj: VZPDoba čtení: 5 minut

Od 1. ledna 2021 vstoupil v platnost režim paušální daně z příjmů a pojistných na veřejné zdravotní, sociální a důchodové pojištění. Podnikatelům tak díky této novince odpadne administrativní zátěž a budou moci místo tří jednotlivých plateb daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění platit jednu – paušální zálohu. Na druhou stranu ale „paušalisté“ ztratí možnost uplatňovat slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné částky. Vstup do paušálního režimu je dobrovolný, ale není vhodný pro každého.

Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), můžete díky novele zákona o daních z příjmů měsíčně místo 3 jednotlivých plateb hradit pouze jednu tzv. paušální zálohu finančnímu úřadu. Ta bude obsahovat zálohu na daň z příjmů fyzických osob, minimální výši zálohy pro OSVČ na veřejné zdravotní pojištění a minimální výši zálohy navýšenou o 15 % na důchodové pojištění. V roce 2021 činí paušální záloha 5 469 Kč měsíčně (z toho 100 Kč daň z příjmů, 2 393 Kč zdravotní pojištění, 2 976 Kč důchodové pojištění).

Co musíte jako OSVČ pro vstup do paušálního režimu splnit?

Chcete-li vstoupit do paušálního režimu, tak v případě, že jste již nyní OSVČ, můžete tak učinit vždy k 1. 1. kalendářního roku. Nejjednodušší je oznámení o vstupu podat finančnímu úřadu, který o vzniku paušálního režimu sám informuje zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Oznámení o vstupu do paušálního režimu můžete podat od 1. 1. do 10. 1. Protože 10. 1. 2021 připadá na neděli, je možné se přihlásit až do 11. 1. 2021.

Kromě podání oznámení v daném termínu musíte pro vstup do paušálního režimu splnit k 1. 1. následující podmínky:

  • nebýt zaměstnán, a to ani na dohodu o pracovní činnosti s měsíčním výdělkem 3 500 Kč a výše nebo dohodu o provedení práce nad 10 000 Kč měsíčně,
  • být pojištěn v systému veřejného zdravotního pojištění,
  • být účasten důchodového pojištění,
  • nebýt plátcem daně z přidané hodnoty (DPH),
  • nebýt společníkem veřejné obchodní společnosti (v. o. s.) ani komplementářem komanditní společnosti (k. s.),
  • nebýt dlužníkem se zahájeným insolvenčním řízením,
  • nemít v předchozím zdaňovacím období, tj. rok 2020, příjmy ze samostatné výdělečné činnosti vyšší než 1 mil. Kč.

Pokud ještě nepodnikáte, ale plánujete v roce 2021 začít vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, pak se můžete do paušálního režimu přihlásit ode dne zahájení činnosti. V takovém případě můžete oznámení o vstupu do paušálního režimu podat ke dni zahájení činnosti buď finančnímu úřadu, nebo živnostenskému úřadu na Jednotném registračním formuláři.

Výše uvedené podmínky pro vstup budete muset splňovat také, ne však ke dni 1. 1., ale ke dni zahájení vaší činnosti.

Jaká je splatnost paušální daně?

Paušální daň se platí vždy ke 20. dni kalendářního měsíce paušální zálohu na finanční úřad. Pokud vstoupíte do paušálního režimu od 1. 1. 2021, záloha za měsíc leden je splatná do 22. února (20. února je totiž sobota) a společně se zálohou na měsíc únor. Další měsíce je záloha splatná již dle standardních pravidel.

Jaké jsou výhody a nevýhody paušálního režimu?

Výhody

Největší výhodou vstupu do paušálního režimu je snížení administrativní zátěže. Jediným odvodem se zbavíte nutnosti komunikace se třemi různými úřady. Pokud dodržíte podmínky pro uplatnění paušální daně, nebudete muset podávat daňové přiznání ani Přehledy OSVČ na zdravotní a sociální pojištění. Navíc za daný rok nebudete muset nic doplácet ani na daň, ani na pojistné na zdravotní nebo sociální pojištění. Během roku pouze hradíte 1x měsíčně finančnímu úřadu paušální zálohy ve stanovené

Nahrávám...
Nahrávám...